O nás

Vítejte na stránkách domažického radioklubu OK1KDO.

Historie radioamatérské klubové činnosti v Domažlicích sahá k přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, kdy vznikl radioklub s volacím znakem OK1RD. Nemáme mnoho informací o počátcích radiomatérství na Domažlicku a jedním z mála zdrojů je dopis pana Miroslava Peroutky OK1DRD a archiv Posla od Čerchova. Dovídáme se, že ve třicátých letech byli aktivní pánové Janoušek OK1JD, p. Kitzberger OK1KG a p. Zelenka OK1ZK. V té době se začal hojně rozšiřovat poslech rozhlasu, ale vzhledem k nedostatku financí si radioamatéři stavěli přijímače sami.

V roce 1938 proběhla v tehdejší živnostenské škole, dnes gymnázium, výstava pro veřejnost a předvádění radioamatérské činnosti veřejnosti. Posledním předsedou klubu byl před válkou pan MUDr. Kostlivý, po válce se tehdejší členové rozhodli spolek neobnovit, neboť to nepovažovali za smysluplné, protože se komerční rádiové zařízení stalo dostupné a pánové nepředpokládali, že by byl nadále o tohoto koníčka zájem.

V roce 1954 vzniká v Domažlicích radioklub s volacím znakem OK1KDO, který se postupně stává velmi známou závodní stanicí a často bojuje o přední příčky v národních i mezinárodních závodech. OK1KDO je také držitelem držitelem několika rekordů:

Dne 6.8. 1958 se uskutečnilo první mezinárodní QSO z Československa na 1296 MHz mezi OK1KDO/p a DL6MH/p.

O 3 roky později proběhlo 1. mezinárodní spojení na světě na 13cm. Jednalo se o spojení na 2,3 GHz. Provedeno bylo rovněž jako v předchozím rekordu mezi OK1KDO/p a DL6MH/p.

24.10. 1982 proběhlo první mezinárodní spojení z Československa v pásmu 24 GHz O 1.spojení se zahraničím mezi DJ4YJ/p a OK1KDO/p.

Historicky první spojení v pásmu 2m mezi Francií Československem proběhlo 7.5.1959 mezi stanicemi F3YX a OK1KDO/p.

Na přelomu tisíciletí vede klub Stanislav Vlk OK1WN, který se zaměřuje na VKV závody a práci s mládeží. V té době je v klubu také velmi aktivní stávající předseda Pavel Hálek OK1CRM.

V současné době je klub skromným co do počtu členů, ale stále velmi aktivní. Předsedou klubu i vedoucím operátorem je Pavel Hálek OK1CRM, dnes již velmi zkušený operátor, člen reprezentačního HQ týmu, vynikající závodník a také účastník několika velmi úspěšných expedicí do vzácných lokalit. Dalšími členy klubu jsou Martin Petrašovský OK1MPD, vynikající konstruktér a technik, příležitostný závodník a milovník portejblů, skialpinismu a lezectví. Dalším členem je Pavel Nový OK1NYD, který má rád DX, KV závody, turistiku často spojenou s outdoorovými radioamatérskými aktivitami a je také velký milovník cestování. Mezi členy dále patří Jindřich Kobes OK1IBP, vynikající závodník a milovník CW provozu, Pavel Zajíček OK1ZAJ, Pavel se dříve s neuvěřitelným nadšením věnoval různým VKV aktivitám a plnění diplomů, dnes do jeho zálib patří také sbírání kešek. Čestným členem klubu je stále Stanislav Vlk OK1WN.

Radioklub má nyní zázemí na Vavřinečku u Domažlic, JN69KK. Nutno také poznamenat, že činnost klubu je úzce spjata se závodní stanicí OL3Y – radioklubem Čerchov.